نکاتي چند در مورد زعفران

 

 

 

تحقيقات درباره زعفران در ايران


با توجه به بررسي هاي انجام شده درباره وضعيت زعفران در مي يابيم  كه اين محصول استثنايي عليرغم همه مزيتها،  اعجاب انگيزي و خاص بودن به خوبي شناخته نشده، از سوي ديگر  در چند سال گذشته تحولات قابل توجهي در توليد اين محصول  به وقوع پيوسته است. يعني در اين مدت متناسب با پيشرفت علم، متحول شدن ارتباطات و ارتقاء سليقه مردم نسبت به غذا و  اهميتي كه براي كيفيت آن قايل مي شوند  زعفران  جايگاه بسيار والاتر و خاص تري يافته است، ولي اين محصول متناسب با  تغييرات  يادشده به حد كافي شناخته نشده،  حتي در كشورهايي مثل ايران و اسپانيا كه فرهنگ آنها با مصرف يا با توليد زعفران عجين است،  و حتي كشورهايي همچون ايتاليا و فرانسه كه گرچه تنها در گذشته  زعفرانكاري زيادي داشته‌اند اما وارث پيشينه فرهنگي قابل توجهي در اين زمينه مي باشند شناخت لازم و كافي  نسبت به اين محصول وجود ندارد. در حال حاضر مي توان  گفت كه ايران قطعاً بزرگترين توليد كننده زعفران در جهان است و با سهم80  درصدي از توليد جهاني بايد رسالت اصلي را در معرفي، بالابردن كيفيت، توجه به بهداشت و استفاده از روشهاي علمي و بهداشتي براي توليد، فرآوري و بسته بندي اين محصول برعهده داشته باشد. آن گروه از توليدكنندگان ايراني در بخش كشاورزي كه در واقع در گروه كالاهاي توليدي خودشان با محصولي جديد به نام زعفران مواجه هستند، بايد دانش و ابزار لازم را براي توليد محصولي  مورد پسند و نياز مصرف كننده در هر نقطه ازجهان و متناسب با جزييات آخرين استانداردهاي بين‌المللي به دست آورند، كه  خوشبختانه بعضي ازشركتهاي توليدكننده  به اين كيفيت، استانداردها و اطلاعات دست يافته‌اند.  در همين راستا انتقال دانش لازم به  توليد كننده‌ها نه تنها مي‌تواند كمك موثري در  ارتقاي كيفيت زعفران مصرفي جهان باشد، بلكه اين قابليت را دارد كه با بهر ه برداري بهتر و بهينه و دستيابي به راندمان بالاتر هزينه توليد را بيش از پيش كاهش دهد و  بدينترتيب  منافع توامان توليد كننده و مصرف كننده روز به روز بيشتر تامين گردد.

 از سوي  ديگر لازم است ضمن حمايت از روند حاضر در راستاي حمايت از  توليد انبوه و متمركز زعفران در يك منطقه خاص كه پديده اي بسيار  مطلوب است براي توليد زعفران كيفي  چاره‌اي انديشيده شود و بازار محصول توليدي نيز  پيش‌بيني گردد، زيرا به هر حال توليد  به تناسب  نياز اقتصادي مردم  منطقه  در حال افزايش است، و متناسب با اين نياز اقتصادي بايد براي فروش محصول هم فكري كرد تا در كوتاه مدت يا دراز مدت قيمت زعفران حداقل در بازار داخلي ايران از هزينه تمام شده آن كمتر نباشد و سود ومنافع منطقي كشاورز و توليد كننده اي راكه با زحمت و وسواس زياد اين محصول خاص را توليد مي‌كند تامين نمايد.

مواردي كه ذكر آنها رفت ما را برآن داشت تا به جهت اطلاع رساني عمومي و و بهينه نمودن اوضاع و روش هاي کاربردي در مورد زعفران به ايجاد پايگاهي در درجه اول براي جمع‌آوري اطلاعات و در مرحله بعد انتقال آن به تمامي افراد و گروههاي مرتبط يا علاقه مند اقدام نماييم. تا در اين مسير بتوانيم مشکلات و در واقع حلقه مفقوده اي به نام تحقيقات و پژوهش را مشخص سازيم.

بنابراين به طور خلاصه، جمع‌آوري اطلاعات موجود براي معرفي زعفران به صورت عام، انتقال اطلاعات لازم به كشاورزان، مصرف كنندگان و توليدكنندگان زعفران، و در كنار آن به عنوان يك كار پايه‌اي و  ركن مهم در فعاليتهاي آينده، انجام تحقيقاتي  در زمينه‌هاي مختلف، اعم از تعيين استراتژي، بررسي بازار، راههاي مصرف و افزايش آن و انجام تحقيقات كاملتري در زمينه توليد، خواص دارويي و  پزشكي ناشناخته زعفران همه و همه در برنامه كار پايگاه  اطلاعاتي و تحقيقاتي زعفران قرار دارند. به ويژه در زمينه خواص دارويي و طبي گرچه اين محصول تا اندازه قابل توجهي جاي خود را در ميان گياهان دارويي و در طب گياهي پيدا كرده و به خوبي مورد استفاده قرار مي گيرد، ولي شايد تحقيقات علمي در اين رابطه تا حدي به صورت پراكنده انجام گرديده است. بنابراين مصمم هستيم  جمع‌آوري اطلاعات، پردازش و ارائه آنها و انجام تحقيقاتي با برنامه را در اين رابطه پايه گذاري نماييم.


   

 

 

گل زعفران

 

کاسبرگ و گلبرگ

 

 
 
 

 

تهيه و تدوين: پارس پردازش