خرما ي ايران
Iran's Date

English Page

فروش فوق العاده خرما و رطب به مناسبت ماه مبارك رمضان ( تحويل در محل مخصوص فروشگاهها )

انواع مختلف خرما به صورت فله‌اي و بسته‌بندي موجود است.
You can find here all the kind of best date in the world.

Contact us for more Info. on pack and price.

آقاي حميد مصدقي

تماس  با ما

كليات در مورد خرما

طاهره رنجبر

خرما، Phoneix dactylifera، گياهي است از جنس فونيكس و خانواده پالماسه يا نخل. بيشتر گونه هاي جنس فونيكس به عنوان گياه زينتي در درون يا بيرون خانه  ها پرورش داده مي شوند و تنها گونه اي كه ميوه آن مصرف خوراكي دارد همان خرماي معمولي است. اين گياه عمدتاً به خاطر ميوه هاي بسيار شيرين و خوشمزه اش در بسياري از نقاط جهان كاشته مي شود. گياه شناسان معتقدند كه به احتمال قريب به يقين خرما از سرزمين هاي حوالي خليج فارس منشا گرفته است. خرما در دوران باستان به فراواني در سرزمين هاي بين دو رود نيل و فرات وجود داشته و گفته مي شود كه محدوده پراكنش آن در دوران پيش از تاريخ از سنگال تا حوضه رودخانه ايندوس در شمال هند را در برمي گرفت. شواهد باستان شناسي مربوط به كشت خرما در غرب عربستان به چهار هزار سال پيش از ميلاد مسيح تعلق دارند. خرما در اين نواحي به عنوان نماد باروري و زايش مورد توجه خاص مردم بوده است و چادرنشين  ها آن را در واحه هاي بياباني مي كاشتند.

اعراب خرما را با خود به اسپانيا بردند. بعدها به تدريج خرما از آسيا و عمدتاً خاورميانه به استراليا و قاره آمريكا نيز برده شد. سياحان اسپانيايي نيز خرما را به نيومكزيكو و كاليفرنيا معرفي كردند تا جايي كه كاليفرنيا امروزه يكي از توليدكنندگان خرما است. خرما از قرن ها پيش در جنوب ايتاليا، سيسيل و يونان كاشته مي شد اما ميوه قابل توجه و خوراكي در اين نواحي به بار نمي آورد. ميوه خوراكي خرما از زمره غذاهاي اصلي مردم الجزاير، مراكش، تونس، مصر، سودان، عربستان، ايران و... به شمار مي آيد. امروزه پيشرفت هاي كشاورزي و تكنولوژي باعث پيشرفت و بهبود صنعت كشت خرما شده است.عراق همواره بزرگ ترين توليدكننده خرما در جهان بوده و سالانه نزديك به ۶۰۰ هزار تن خرما توليد مي كند. بصره به خاطر ارقام بسيار مرغوب خرما شهرت جهاني دارد. جنس فونيكس در ايران تنها داراي يك گونه است كه همان خرماي معمولي يا خوراكي است. اين گونه در مناطق گرمسيري جنوب ايران كاشته مي شود و داراي فرم هاي اصلاح شده بسياري است. در ضمن گونه ها و فرم  هاي زينتي چندي نيز از اين جنس به ايران وارد شده است. معروف ترين و پرطرفدارترين نوع خرما در ايران خرماي مضافتي بم است. از زمره ساير واريته هايي كه در ساير كشورها متداول ترند مي توان به واريته هاي «هياني»، «خدر اوبي»، «خستاوي»، «مكتوم»، «سعيدي»، «امير حاجي»، «برهي»، «زهدي» و... اشاره كرد. گياه خرما صرف نظر از واريته آن نوعي نخل راست قامت است كه ارتفاع آن به ۳۶ _ ۳۰ متر مي رسد. تنه خرما از بقاياي به جامانده از غلاف برگ ها به وجود مي آيد. برگ هاي خرما پرمانند، بزرگ و به طول شش متر است. هر برگ از درون غلافي خارج مي شود كه توسط شبكه اي از فيبرها احاطه مي شود. گل هاي كوچك و معطر آن روي دو گياه نر و ماده پديدار مي شوند. گل  هاي ماده سفيد و گل هاي نر شيري رنگ و چرمي اند. هر خوشه بزرگ گل ممكن است حاوي ۱۰۰۰۰ _ ۶۰۰۰ گل باشد.

ميوه خرما مستطيلي شكل با پوستي به رنگ قهوه اي تيره متمايل به قرمز يا زرد _ قهوه اي است. پوست ميوه پس از رسيده شدن بسيار نازك و لطيف مي شود. گوشت آن نيز بسيار شيرين و حاوي يك هسته منفرد و بسيار سخت است.

در اطراف درخت ۱۶ _ ۶ ساله پاجوش هاي بي شماري وجود دارد كه مي توان با انتقال هر يك از آنها به جاي مناسب، اقدام به تكثير گياه خرما كرد. گياه خرما مقادير زيادي گرده توليد مي كند كه توسط باد جابه جا مي شوند اما مسافت زيادي را طي نمي كنند. در نخلستان ها هر درخت نر براي بارور ساختن و گرده افشاني ۵۰ _ ۴۸ درخت ماده كفايت مي كند. امروزه در عربستان و نواحي محدودي از آسيا و آفريقا و همچنين كاليفرنيا براي تسهيل عمليات گرده افشاني، از گرده افشاني مصنوعي استفاده مي كنند. اما در گرده افشاني سنتي خوشه گل هاي نر شكفته شده را به طور وارونه روي خوشه هاي ماده قرار مي دهند و به وسيله طناب يا نخ قيطاني آن را محكم مي بندند تا با رشد خوشه و آويخته شدن آن، خوشه نر سر جايش بماند. در مواردي نيز گرده  ها را خشك مي كنند و مدت ۶ ماه در شرايط دمايي مناسب نگهداري مي كنند.ميوه خرما را معمولاً تازه مصرف مي كنند يا از آن در تهيه خوراكي هايي مانند كيك، كلوچه، انواع شيريني، نان خرمايي، پودينگ، بستني، مربا، ژله، شربت، شيره، سركه و الكل استفاده مي كنند. از بقاياي دورريختني ميوه نيز در تهيه غذاي دام و طيور استفاده مي كنند. در غنا و ساحل عاج از شيره خرما، ملاس و الكل استخراج مي  كنند. ۱۰۰ گرم ميوه تازه خرما داراي ۱۴۲ كالري انرژي است به علاوه حاوي مقادير قابل توجهي كربوهيدرات، پروتئين، كلسيم، فسفر، آهن و... نيز هست. از پودر هسته خرما هم براي تغذيه جوجه ها استفاده مي شود. هسته خرما داراي مقادير زيادي پروتئين، چربي، كربوهيدرات، استرول و استرون است. از روغن موجود در هسته در صابون سازي و تهيه محصولات آرايشي استفاده مي شود. در كشورهاي ايتاليا و اسپانيا از بر گ هاي خرما در انجام آيين هاي مذهبي استفاده مي شود. در شمال آفريقا نيز از برگ ها براي ساخت كلبه، آلونك، سبد، پرده، بادبزن و وسايلي از اين دست بهره مي گيرند. دمبرگ هاي چوبي خرما منبع سلولز است و در ضمن از آن در ساخت جارو، عصا، چوب پنبه  ماهي گيري و حتي براي سوخت نيز استفاده مي شود. از تنه نخل هاي قديمي در ساخت برخي از اجزاي داو (انواع قايق هاي بادباني در خليج فارس)، آب برها و پل ها كمك مي گيرند. علاوه بر تمامي اينها ميوه خرما داراي مصارف پزشكي نيز هست. خرما به خاطر داشتن مقاديري تنين، ويتامين A، تيامين، ريبوفلاوين، نياسين، اسيداسكوربيك و تريپتوفان و... داراي خواص درماني است و از آن در درمان سرماخوردگي، گلودرد، تب، ناراحتي هاي كبدي و احشايي استفاده مي شود و حتي آن را براي رفع مسموميت با الكل نيز مفيد دانسته  اند.

درخت خرما در شرايط آب و هوايي گرم و تمام آفتابي به خوبي رشد مي كند و ميوه مي دهد. در مناطقي كه شرايط چندان مناسب نباشد ممكن است كه درخت خرما رشد كند اما ميوه نمي دهد. حداقل دماي مورد نياز در فصل رويش و گل  دهي براي خرما در حدود ۵/۱۷ درجه سانتي گراد است و تنها در مناطقي ميوه مي دهد كه فصل رويش در آن گرم و طولاني و بدون بارندگي يا با بارندگي اندكي همراه باشد. گياه خرما نسبت به خشكي مقاوم است اما براي به بار نشستن و توليد محصول مرغوب به آبياري نياز دارد. اين گياه خاك هاي شني، آهكي و رسي را ترجيح مي دهد و در مجموع در بيشتر خاك هاي سنگين و به خوبي زهكشي شده، رشد مي  كند. تهويه مناسب خاك از فاكتورهاي مهم رشد خرما است. خرما به طور چشمگيري نسبت به قليايي بودن خاك مقاوم است تا حدي نيز نسبت به شوري خاك مقاوم است. اما شوري بيش از اندازه به شدت بر ميزان محصول و باروري آن تأثير مي گذارد. تكثير درخت خرما از طريق بذر و عمدتاً با انتقال پاجوش هايي كه در اطراف گياه والد به وجود مي آيند، ميسر مي شود.

ميزان محصول نخل هاي ۸ _ ۵ ساله در حدود ۱۰ _ ۸ كيلوگرم است اما اين ميزان در نخل هاي ۱۳ ساله به ۸۰ _ ۶۰ كيلوگرم مي رسد. برخي از ارقام اصلاح شده محصولي معادل ۱۰۰ كيلوگرم هم توليد مي كنند. برداشت محصول خرما عمدتاً با برداشت كل خوشه همراه است. پس از برداشت خوشه آن را در شرايط دمايي مناسبي انبار مي كنند تا ميوه ها كاملاً رسيده شوند. ميوه خرما از زمان تشكيل تا هنگام رسيده شدن بايد چهار مرحله را پشت سر بگذارد كه عبارتند از ۱) مرحله نخست كه ۱۷ هفته طول مي كشد و حاصل آن ميوه اي به رنگ سبز، سفت و تلخ است و ذخيره قند آن را گلوكز و فركتوز تشكيل مي دهند. ۲) مرحله دوم شش هفته به طول مي انجامد. در اين مرحله ميوه هنوز سفت است اما رنگ آن به زرد _ نارنجي يا قرمز تغيير مي يابد و ذخيره قند آن عمدتاً ساكاروز است. ۳) مرحله سوم كه به آن رطب مي گويند، چهار هفته طول مي كشد. ميوه در اين مرحله نيمه رسيده و به رنگ قهوه اي است. ۴) مرحله چهارم دو هفته طول مي كشد. در اين مرحله ميوه رسيده است و وقتي رنگش هنوز روشن است، برداشت مي شود و براي رسيده تر شدن در شرايط دمايي مناسب انبار مي شود. شرايط دمايي و طول مدت انبارداري بسته به رقم خرماي برداشت شده فرق مي كند.

خرما ميوه اي بسيار قديمي است و نام آن در كتاب مقدس 42 بار تكرار شده است . اين ميوه پرخاصيت براي مردم كشورهاي  اروپايي و آمريكايي تا حدي نا آشنا است و آنرا فقط در كيك و شيريني مصرف مي كنند ولي در خاورميانه و مخصوصا در كشورهاي عربي بعنوان يك غذاي اصلي بكار مي رود .

 

خرما

انواع خرما

خواص غذايي

خواص دارويي

موارد مصرف

ارتباط با ما

Hit Counter

بازگشت به صفحه اصلي
كليه حقوق محفوظ براي
پايگاه جهاني پارس پردازش